page contents

Дали новата улога ќе му донесе уште еден Оскар на легендарниот глумец

Avatar admin | April 2, 2019


Според пишувањата на магазинот “Variety” во завршна фаза се преговорите на режисерот Џо Рајт да го режира филмот “In The Garden of Beasts” според истоимениот роман на Ерик Ларсон, а чиј продуцент ќе биде прославениот глумец, оскаровецот Том Хенкс кој би ја играл и главната улога.

Магазинот пишува дека во случај да не се постигне договор за адаптација на романот, покрај Рајт на пишувањето на сценариото работеле и Хенкс и Гери Гекман.

Рајт се прослави со историските филмови како што се “Гордост и предрасуда”, “Покајување”, “Ана Каренина” и неодамнешниот филм за Винстон Черчил “Најмрачниот час”.

Се пишува дека Хенкс би ја играл главната улога на јунакот Вилијам Дод, кој бил испратен во Берлин за американски амбасадор во 1933 година кога Хитлер дошол на власт.

Хенкс е ангажиран околу екранизацијата на романот на Ларсон од 2001 година, кога шведскиот автор им ги продал авторските права на Холивуд.

Романот е на листата на најдобри бестселери на Њујорк Тајмс, бидејќи Дод е роден во Чикаго, имал можност да се запознае со возбудливиот живот во Берлин, дури и да се забавува со политиката на Хитлер.

Њујорк Тајмс за романот напишал дека е најдоброто и највозбудливото дело на Ларсон и дека е силно и вистинито сведочење за нацистичките злосторства.

izvorKomentari

Trenutno Ova Stranica nije funkcionalna.

Ostavite odgovor