page contents

ПОМПЕО: САД ЌЕ ОРГАНИЗИРААТ ГЛОБАЛЕН САМИТ ЗА БЛИСКИОТ ИСТОК

Avatar admin | Januar 11, 2019


САД во текот на следниот месец ќе организираат глобален самит фокусиран на Блискиот Исток, изјави денеска американскиот државен секретар Мајк Помпео во интервју за телевизијата Фокс Њуз.

Според Помпео, овој меѓународен собир би требало да се одржи на 13 и 14 февруари во Полска.
Помпео нагласи дека фокус на форумот ќе бидат стабилноста, мирот и безбедноста во регионот на Блискиот Исток.

Обезбедувањето на сето тоа подразбира спречување на дестабилизирачкото влијание на Иран во регионот, потенцира Помпео, кој неделава престојува на турнеја низ земјите сојузнички на САД на Блискиот Исток.

ИЗВОРKomentari

Trenutno Ova Stranica nije funkcionalna.

Ostavite odgovor