page contents

Порошенко ЕУ и НАТО ни се потребни за да се заштитиме од Русија

Avatar admin | Februar 10, 2019


Претседателот на Украина, Петро Порошенко, изјави синоќа дека земјата би требало да им се приклучи на Европската Унија и на НАТО за да се заштити од, како што рече, експанзионистичките акции на Русија.

Порошенко, кој ќе се бори за втор претседателски мандат, ја обвини Русија дека планира да се вмеша во изборите што ќе се одржат на 31 март. Истовремено, изборите ги нарече општа битка за Украина.

Според анкетите на јавното мислење, Порошенко заостанува зад комичарот Володомир Зеленскиј и поранешната премиерка Јулија Тимошенко.

 

izvorKomentari

Trenutno Ova Stranica nije funkcionalna.

Ostavite odgovor