page contents

Arabia, Emiratet e Bashkuara Arabe, Egjipti po punojnë me Izraelin për të kundërshtuar Iranin dhe Turqinë në Siri

Avatar novinar | Januar 11, 2019


Yossi Cohen, kreu i shërbimit sekret Mossad të Izraelit, ishte në mesin e një numri të zyrtarëve izraelitë që morën pjesë në një takim sekret me përfaqësuesit e tre vendeve arabe në një kryeqytet të Gjirit Persik muajin e kaluar për të diskutuar planin e re, njoftoi revista Middle East Eye. Komploti përfshin pranimin e Damaskut në Ligën Arabe, duke përshpejtuar tërheqjen e trupave amerikane nga Siria dhe Afganistani, duke mbrojtur kurdët sirianë kundër sulmeve turke dhe duke i kundërshtuar qëndrimet politike të Ankarasë në Irak, shton raporti. Riadi është i shqetësuar se vazhdimi i konfliktit sirian do të ndihmonte në fund të fundit që ndikimi i Teheranit të rritet edhe më shumë. Izraeli ka përdorur praninë e këshilltarëve iranianë pranë kufijve të tij si një justifikim për të sulmuar bazat ushtarake siriane gjatë muajve të fundit. Antipatia e përbashkët ndaj Iranit i ka shtyrë Arabinë Saudite dhe aleatët e saj rajonalë – Emiratet e Bashkuara Arabe, Egjiptin, Bahrejnin dhe të tjerët – të zhvillojnë lidhje të fshehta me Izraelin gjatë viteve të fundit. Ndërkohë, roli i Ankarasë në konfliktin sirian pritet të zgjerohet kur forcat amerikane të largohen nga Siria, pas vendimit të presidentit Donald Trump muajin e kaluar për t’u larguar nga ky vend. Kjo nuk është ajo që Arabia Saudite dhe Izraeli kishin në mendje kur ata haptazi mbështetën grupet terroriste në Siri në fillim të konfliktit vdekjeprurës sirian. Në atë kohë, Riadi dhe regjimi i Tel Avivit mbështetën militantët, duke i quajtur “rebelë” që luftonin kundër Asadit. Sot, megjithatë, pas shumë fitoreve të Asadit kundër terroristëve, këto justifikime duken shumë jashtë mode. Për të trajtuar këto çështje, zyrtarët e pranishëm në takimin e fshehtë katërpalësh ranë dakord për zbatimin e katër masave.

Afganistani

Si hap i parë, ata vendosën të ndihmonin Trumpin të zbatonte premtimin e tij për të reduktuar numrin e trupave amerikane në Afganistan. Një javë pas takimit, zyrtarët amerikanë u ulën për bisedime me përfaqësuesit talebanë në Abu Dhabi. Irani, në koordinim me qeverinë afgane, po zhvillon bisedimet e paqes me talebanët, me qëllim që të sjellë paqe në Afganistan pas 17 vjetësh të okupimit të SHBA.

Iraku

Vendimi i dytë e dakorduar në takimin katërpalësh synonte kontrollin e “kartës sunite” në Irak duke minimizuar ndikimin e Turqisë në Aleancën e Boshtit Kombëtar, blloku më i madh parlamentar i deputetëve suni të Irakut. Për të arritur këtë, zyrtarët sauditë i dhanë Muhamed al-Halbusit, kryetarit të parlamentit irakian, dy zgjedhje gjatë vizitës së tij të parë zyrtare në Riad në dhjetor: “ose të zvogëlojë ndikimin e Turqisë në Aleancën e Boshtit Kombëtar ose të tërhiqet nga ajo tërësisht”. Zyrtarët gjithashtu ranë dakord të forcojnë marrëdhëniet me Qeverinë Rajonale të Kurdistanit të Irakut (KRG) dhe të parandalojnë çdo pajtim me Ankaranë.

Siria

Vendimi i tretë synonte të fillonte një iniciativë diplomatike për të rivendosur marrëdhëniet e plota diplomatike midis tre shteteve arabe dhe qeverisë së Asadit, në mënyrë që ta largojnë Iranin nga loja. “Ata nuk presin që Asadi të shkëputë marrëdhëniet me Iranin, por ata duan që ai të përdorte iranianët në vend që të përdoret prej tyre”, tha një zyrtar i Gjirit Persik. “Mesazhi ishte: ‘Kthehuni prapa ashtu si babai juaj i trajtoi iranianët, të paktën si të barabartë në tryezë, në vend që t’i nënshtrohej interesit iranian’ “. Për këtë arsye, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Bahrejni vendosën të rihapin misionet diplomatike në Siri, ndërsa presidenti i Sudanit Omar al-Bashir u bë presidenti i parë që u takua me Asadin në Damask gjatë viteve të fundit. Analistët thonë se asnjë nga këto nuk do të kishte ndodhur pa një përkrahje nga Riadi.

Vendimi i katërt kishte për qëllim mbështetjen e kurdëve sirianë kundër përpjekjeve turke për të dëbuar njësitë mbrojtëse të popullit kurd (YPG) nga qytetet siriane që kufizohen me Turqinë. “Sauditët nuk duan të jenë në pararojë të këtij afrimi diplomatik me Asadin, por ata pajtohen me politikën e përpjekjes për të nxitur Asadin që ta dobësojë Turqinë”, tha zyrtari i Gjirit Persik për MEE.

BURIMIKomentari

Trenutno Ova Stranica nije funkcionalna.

Ostavite odgovor