Кинематографија и театар

Čitaj više

Град Скопје ги објави добитниците на Конкурсот за финансирање на манифестации, проекти и творештво на други корисници и чинители преку […]

Čitaj više

Има повеќе од еден месец до официјалната премиера на Galaxy S10 серијата, но ова не спречува во Интернет да се […]

Čitaj više

Документарниот филм „Ханиленд“ („Медена земја“) премиерно ќе биде прикажан на 38. издание на филмскиот фестивал „Санденс“, чие годинешно издание ќе […]

Čitaj više

 Glumac Miodrag Radovanović (1929.) preminuo je u Beogradu nakon kraće, teške bolesti, saopštilo je Udruženje dramskih umjetnika Srbije. Radovanović je […]

Čitaj više

Oткако за време на доделувањето на „Златните глобуси“ беше емитуван вториот тизер од новата сезона на Игра на тронови, каде […]

Čitaj više

Турнејата на Македонската филхармонија која траеше две недели (26 декември – 9 јануари) во седум градови во Кина ни го […]


Gazi Husrev-beže ili: Bukagije

Gazi Husrev-beže ili: Bukagije