Свет

Čitaj više

Италијанскиот вице-премиер и министер за внатрешни работи Матео Салвини денеска најави дека ќе побара ставање крај на операцијата „Софија“ на […]

Čitaj više

Вулканот Попокатепетл во централниот дел на Мексико повторно се активира, исфрлајќи пепел и вжарени камења на височина до три километри […]

Čitaj više

Папата Франциск оцени дека стравот од миграција не направи луди. Папата тоа го рече на почетокот на турнејата по централна […]

Čitaj više

Мичел (41) ги наведе личните и професионалните причини во писмото за оставка испратено на 4 јануари, кое тој го доставил […]

Čitaj više

Германската канцеларка, Ангела Меркел, денеска изјави дека Германија и Франција сакаат да се основа европска војска и покрај острото противење […]

Čitaj više

Земјиното магнетно поле, на кое се темелат глобалните навигациски системи, забрзано се менува, па така Северниот пол се повеќе и […]


Gazi Husrev-beže ili: Bukagije

Gazi Husrev-beže ili: Bukagije